Loading...
PASLAUGOS:

#CoachingNotes

Koučingo užrašai

LEVEL UP! VERSLAS #42 – Komandos raidos etapai

Efektyviai funkcionuojanti komanda yra esminis modernaus darbo aplinkos elementas. Jos vaidmuo yra gyvybiškai svarbus bet kurioje organizacijoje – nuo mažų startuolių iki tarptautinių korporacijų. Sėkmė dažnai priklauso nuo to, kaip veiksmingai komanda sugeba bendrauti, dirbti kartu ir pasiekti bendrus tikslus.

Komandos raidos etapų svarba

Supratimas apie komandos raidos etapus yra esminis, jei norima pasiekti efektyvumą ir produktyvumą komandos darbe. Kiekvienas etapas atspindi tam tikras komandos vystymosi ypatybes, su kuriomis susiduriama keliaujant nuo pradinio susidomėjimo iki aukščiausio našumo.

Yra keletas įdomių ir plačiai pripažintų modelių, skirtų analizuoti komandos raidos etapus. Iš jų galima išskirti bent penkis: Bruce Tuckman modelis, Wheelan’s grupių raidos integruotas modelis, LaFasto ir Larsono modelis, Susan Wheelan’s grupių raidos modelis ir, žinoma, Drexler/Sibbet Team Performance modelis. Šiandien mes daugiau panagrinėsime būtent Drexler/Sibbet modelį, kuris išsiskiria savo aiškia struktūra ir praktiniais įrankiais komandos optimizavimui.

Drexler/Sibbet modelio pristatymas

Drexler/Sibbet Team Performance modelis ypač išsiskiria savo struktūra, nes jis ne tik aprašo komandos raidos etapus, bet ir pateikia aiškius įrankius, kaip šiuos etapus įveikti ir kaip optimizuoti komandos veiklą kiekviename etape. Allan Drexler buvo edukacijos konsultantas ir mokymų specialistas, o David Sibbet buvo vizualinės komunikacijos ekspertas ir konsultantas. Abu, dirbdami kartu, sukūrė šį modelį, kuris aprėpia komandos raidos ciklą, pradedant nuo orientacijos ir baigiant atnaujinimu arba užbaigimu. Jų ilgalaikė patirtis tiek edukacijoje, tiek vizualinėje komunikacijoje, leido jiems sukurti aiškią struktūrą, padedančią suprasti, kaip komandos formuojasi, vystosi ir siekia aukščiausio našumo.

 

  1.     Orientacija (angl. Orientation):

Tai etapas, kai komandos nariai mokosi vieni apie kitus, suvokia savo vaidmenį komandoje ir bando suprasti pagrindinius tikslus. Komandos nariai gali jaustis nežinantys, ką tiksliai reikia daryti. Dažnai kyla tokie klausimai kaip „Kodėl čia esu?” arba „Koks yra šio projekto tikslas?”

Tai kaip pirmas susipažinimas su nauja mokyklos klase ar nauja darbo vieta. Čia svarbiausia yra suvokti pagrindinius tikslus ir iššūkius.

Gyvenimo pavyzdys: Labai gerai prisimenu pirmus susitikimus su Coaching.lt komanda. Visi atrodė nežinomi, o aplinka – nepažįstama. Buvo jausmas, tarsi plaukčiau vandenynu, bandydamas atrasti savo kursą. Diskusijos apie komandos viziją kartais sukeldavo daugiau klausimų nei atsakymų, o mano vieta komandoje atrodė miglota ir neapibrėžta. Būtent šis jausmas, lyg stovėjimas ant naujos pradžios slenksčio, pilnas neapibrėžtumo ir galimybių, yra būdingas orientacijos etapui komandoje.

 

  1.     Pasitikėjimo kūrimas (angl. Building Trust)

Šiame etape komandos nariai pradeda kurti pasitikėjimą vieni kitais, dalinasi informacija, patirtimis ir jausmais, siekdami sukurti glaudesnę komandos atmosferą. Pasitikėjimas yra pagrindinis komandos tikslas šiame etape. Jei komandos nariai nepasitiki vieni kitais, jie negali dirbti veiksmingai. Dažnai kyla tokie klausimai kaip „Kas tu esi?” arba „Ką tu atneši į šią komandą?”

Nesu sutikęs nei vienos organizacijos, kuri būtų sukūrusi veiksmingą komandą be pasitikėjimo tarp komandos narių.

Gyvenimo pavyzdys: Kai teko formuoti komandas, vienas iš pirmųjų pratimų buvo sukurti aplinką, kurioje komandos nariai dalijasi asmeninėmis istorijomis, praeities patirtimis ir sėkmėmis, siekdami geriau pažinti vienas kitą ir užmegzti stipresnį ryšį. Tai dažniausiai prasidėdavo nuo pirmo neformalaus komandos susitikimo.

 

  1.     Tikslų nustatymas (angl. Goal Clarification)

Tai etapas, kai komanda apibrėžia savo tikslus, užduotis ir prioritetus. Nariai aiškiai supranta, ko siekia, ir kokios yra jų vizijos kontūrai. Be aiškiai nustatytų tikslų, komanda negali judėti į priekį. Kiekvienam nariui turi būti žinoma, ką jis turėtų daryti ir kodėl. Dažnai kyla klausimai kaip „Ką tu darai?” arba „Kuo tu prisidedi prie šio projekto?”

Šiame etape svarbiausia yra komandos vizija ir tikslai, kurie turi būti aiškūs kiekvienam nariui. Jei šiame etape užduosite klausimą kiekvienam nariui „Koks yra jūsų komandos tikslas?” – turėtumėte gauti labai panašius atsakymus.

Gyvenimo pavyzdys: Įsivaizduokite startuolį, kuris siekia sukurti naują programinę įrangą. Komanda, susibūrusi šiam projektui, turi aiškiai nuspręsti, kokia bus šios programinės įrangos funkcija, kam ji bus skirta ir kaip atrodys sėkmingas galutinis variantas.

 

  1.     Įsipareigojimas (angl. Commitment)

Komanda prisiima atsakomybę už savo tikslus, sprendimus ir veiksmus. Jie nustato planus, išteklius ir terminus. Įsipareigojimas yra tas momentas, kai visi komandos nariai jaučiasi pasirengę imtis veiksmų ir pasiekti tikslus. Šiame etape iškyla pagrindiniai klausimai: „Kaip mes tai padarysime?” ir „Kokią strategiją pasirinksime?” Manau šiame etape kiekvienas komandos narys turi prisiimti atsakomybę ir įsipareigoti pasiekti tikslus.

Gyvenimo pavyzdys: Sporto komanda, ruošiantis varžybų sezonui, įsipareigoja treniruotis 5 kartus per savaitę ir dalyvauti visuose sezonui skirtuose renginiuose, kad pasiektų aukščiausias pozicijas ir užsitikrintų dalyvavimą tarptautinėse varžybose.

 

  1.     Įgyvendinimas (angl. Implementation)

Komanda pradeda vykdyti savo planą kurdama aiškią veiksmų seką, atsakomybių paskirstymą ir laiką. Svarbiausi šiame etape kylantys klausimai yra: „Kas ką daro?”, „Kada ir kur tai turėtų būti atlikta?”. Komandos nariai privalo bendradarbiauti sprendžiant iškilusias problemas ir vienyti jėgas išsikeltiems tikslams pasiekti. Tarp tikslų nustatymo ir jų įgyvendinimo yra didžiulis atotrūkis, kurį galima įveikti tik veiksmingai dirbant kartu.

Gyvenimo pavyzdys: Mes, kaip Coaching.lt komanda, iš pradžių išsikėlėme ambicingus metinius tikslus, bet pirmajame įgyvendinimo etape suvokėme, kad nesame visiškai pasirengę juos pasiekti. Po pirmo mėginimo, kiekvienas narys grįžo su asmeniškai apgalvotu tikslu ir jo įgyvendinimo planu. Kiekvienas iš mūsų turėjo atsakingai apginti savo idėjas prieš visą komandą, o tai sukūrė tvirtą pagrindą mūsų naujam bendram įgyvendinimo etapui.

 

  1.     Aukščiausias veiklos lygis (angl. High Performance)

Tai etapas, kai komanda pasiekia aukščiausią našumo lygį. Jie dirba veiksmingai, yra kūrybingi ir inovatyvūs, sprendžiant iššūkius. Tai svajonių etapas daugumai organizacijų – kai visi dirba harmonijoje, pasitikėjimas yra aukščiausio lygio, o rezultatai puikūs. Tai yra etapas, kai viskas veikia be sutrikimų, o komanda jaučiasi kaip gerai suderinta mašina.

Gyvenimo pavyzdys: NBA komanda, kuri laimėjo čempionatą, yra puikus šio etapo pavyzdys.

 

  1.     Atsinaujinimas ar užbaigimas („Renewal or Ending”)

Šiame etape komanda peržiūri savo kelionės rezultatus, švenčia savo laimėjimus, mokosi iš patirties ir ruošiasi naujiems projektams arba baigia dabartinį. Kiekviena sėkminga komanda pasiekia momentą, kai jų projektas ar misija baigiasi ir reikia susitelkti į naujus uždavinius. Klausimai, kurie kyla šiame etape, yra: „Ką išmokome?” ir „Kodėl tęsti?”. Dėl nuolatinės evoliucijos ir kaitos, komandos turi būti pasirengusios prisitaikyti prie naujų aplinkybių formuojant naujas komandas kitose šalyse ar regionuose ar plėtojant naujus projektus.

Gyvenimo pavyzdys: Coaching.lt organizacija turi viziją plėstis į kitas šalis. Norime kurti komandas savo stiliuje, kurios taptų natūraliai augančios bendros organizacijos dalimi. Tai yra mūsų artimiausios ateities planas ir svarbus žingsnis mūsų komandos augimo/atsinaujinimo kelyje.

 

Komandos raidos etapus būtina suprasti, jei norime sukurti stiprias, efektyvias komandas. Drexler/Sibbet modelis siūlo puikų pagrindą šiam supratimui, o realūs gyvenimo pavyzdžiai padeda vizualizuoti kiekvieną etapą. Supratimas apie šiuos etapus leidžia organizacijoms ne tik geriau valdyti savo komandas, bet ir matuoti jų pažangą, o tai yra gyvybiškai svarbu norint nuolatos tobulėti. Kviečiu pamąstyti: kurioje raidos stadijoje yra jūsų komanda šiuo metu? Ar jūs, kaip komandos narys ar vadovas, galite padaryti kažką, kad palengvintumėte šią kelionę?

Jei esi verslo savininkas ar svajoji apie savo verslo kūrimą, turime kažką ypatinga tau! Kviečiame prisijungti prie mūsų bendruomenės „Level UP! Pelningas verslo kelias” https://www.facebook.com/groups/pelningasverslokelias/ . Šioje uždaroje facebook grupėje dalinamės patirtimis, gilinamės į verslo tematikas ir padėdame vieni kitiems augti bei siekti aukščiausių rezultatų.

Nepraleisk galimybės būti verslo bendruomenės dalimi. Prisijunk prie mūsų jau šiandien!

 

Iki greito!

Apie #CoachingNotes

Norintiems sužinoti daugiau apie koučingą ir kaip jis gali Jums padėti pasiekti savo tikslus, #CoachingNotes yra tai, ko jums reikia. Čia rasite koučingo naujienas, tendencijas ir patarimus, galėsite susipažinti su įvairiomis koučingo technikomis. Be to, #CoachingNotes yra puiki vieta virtualiai susitikti ir susipažinti su įvairiais pašnekovais ir patyrusiais koučais, kurie dalinsis savo patirtimi ir žiniomis. Kviečiame skaityti, komentuoti ir dalintis

Naujausi įrašai

Koučingo naujienlaiškis